Přírodní litina

Na začátek je nutné zmínit, že mezi litinami kraluje přírodní litina, která má oproti běžné smaltované litině lepší vlastnosti. U smaltované litiny, připravované pokrmy nepřijdou do žádoucího kontaktu přímo s litinou, ale s umělou vrstvou – smaltem, nevaříte tedy na litině ale na smaltu. Avšak důležitý je také výrobce, tak aby litina byla kvalitní a zdravotně nezávadná. A to beze zbytku splňuje švédský výrobce Skeppshult, jehož tradiční výrobky jsou z z nejlepších surovin a technologických postupů.

Jak vypadá?

Nádobí z přírodní litinyNádobí z přírodní litiny je šedé, tmavé nebo přímo černé. Při výrobě však nejsou použity žádná barviva či jiné chemikálie. Černá barva je způsobena rostlinným olejem, který je do nádobí „zapečený“ a působí jako přirozená nepřilnavá vrstva.

Pokud se bude povrch nádobí jevit jako nerovnoměrný nebo bude mít jisté estetické nedokonalosti, věřte, že je to v pořádku. Rukodělné zpracování a samotná vlastnost litiny (neustále pracuje) z ní dělají neocenitelného pomocníka i přes možné malé estetické nedostatky.

Vlastnosti litiny

  • Dlouhá životnost – Čím více a déle je přírodní litina používána, tím lepší má vlastnosti. Pokud nevěříte, přesvědčí Vás záruka výrobce Skeppshult, který poskytuje záruku 25 let na přírodní litinu.Jaké má vlastnosti? Zdravé vaření ve WOK pánvi
  • Zdravé vaření – Při vaření v litinovém nádobí je třeba použít jen minimální množství oleje nebo se dokonce obejde zcela bez tuků(pokud smažíte řízek, nejspíš to bez tuku nepůjde, ale taková palačinka v oleji už nikdy plavat nemusí). Jídlo se na nádobí nenapálí, zachová si svou chuť i vitamíny.
  • Rozvod a udržení tepla – přírodní litina vede teplo rovnoměrně a navíc jako jediná  výdrží  vyšší a vysoké teploty. To je zejména důležité u grilovacích a WOK pánví. Za krátký čas je možné uvařit například i tužší kusy masa. Pokrmy jsou chutné, uvařeny za krátký čas a zachovají si většinu vitamínů.

Pokud vás zajímá jaké vlastnosti má litinová pánev wok, podrobné info najdete zde.

Zpracování

Nádobí z pravé přírodní litiny vyrábí švédská firma Skeppshult, která má v tomto odvětví již více jak 100 letou tradici (od roku 1906). Její rukodělné výrobky jsou absolutně bez příměsí chemických látek. Jako jediné snesou vysoké teploty a nevypouštějí škodlivé látky.